Chelsea și Manchester City se întâlnesc astăzi, de la ora 17:00, în finala Cupei Angliei. Partida de pe Wembley va fi transmisă în format liveTEXT pe GSP.ro și pe platforma Voyo.
Cele două echipe se vor întâlni în finala cu numărul 145 a Cupei Angliei. „Cetățenii” sunt favoriți să câștige trofeul, dar londonezii vor încerca să producă supriza.
LIVE 17:00 » Chelsea - Manchester City
Echipele probabile la Chelsea - Manchester City
Chelsea: Sanchez - Gusto, Fofana, Colwill, Hato - James, Caicedo - Palmer, Fernandez, Cucurella - Pedro
Antrenor: Calum McFarlane
Manchester City: Trafford - Nunes, Khusanov, Guehi, O’Reilly - Gonzalez, Bernardo Silva - Semenyo, Cherki, Doku - Haaland
Antrenor: Pep Guardiola
Chelsea și Manchester City luptă pentru Cupa Angliei
Manchester City a devenit prima echipă care a ajuns în patru finale consecutive, după victoria dificilă în semifinală împotriva lui Southampton, dar a câștigat doar una din ultimele trei. Manchester United și Crystal Palace au învins echipa lui Pep Guardiola în finală în ultimele două sezoane, iar revanșa este căutată în acest weekend.
Chelsea va purta eticheta de „outsider” în meciul de astăzi. Londonezii au avut un joc slab la sfârșitul mandatului lui Liam Rosenior, iar lucrurile nu s-au îmbunătățit deloc sub conducerea lui Calum McFarlane, a cărui echipă talentată, dar sub performanțe, s-a dovedit alarmant de dezorganizată în ultimele luni.
Chelsea și Manchester City au dominat această competiție în ultimii ani. Din sezonul 2016/17, au câștigat cele mai multe meciuri (Chelsea 37, City 45), au marcat cele mai multe goluri (Chelsea 111, City 159) și au înregistrat cele mai multe meciuri fără gol primit (Chelsea 26, City 28).
În cele două meciuri jucate în Premier League, Manchester City nu a pierdut în fața lui Chelsea. A obținut o victorie (3-0) și un rezultat de egalitate (1-1).
Cei doi antrenori au prefațat duelul de astăzi.
Manchester City este o echipă excepțională, cu un antrenor excepțional și jucători excepționali, așa că va fi o provocare. Dar avem și jucători foarte buni, iar acești jucători au demonstrat că, dacă sunt la cel mai înalt nivel, pot învinge pe oricine.
Jucătorii au convingerea că pot învinge pe oricine. Știm doar că trebuie să fim cea mai bună versiune a noastră.
- Calum McFarlane, antrenor Chelsea
Mesajul către jucători este că trebuie să ne mișcăm, să alergăm, să jucăm bine împotriva lui Chelsea pentru a-i învinge.
Este finala Cupei Angliei pe Wembley cu două cluburi prestigioase, cu fanii noștri care fac un efort incredibil pentru a veni la Londra, ceea ce astăzi nu este ieftin, și încearcă să joace cât mai bine posibil pentru a câștiga.
- Pep Guardiola, antrenor Manchester City
{{text}}