Invitat de un sponsor la Moscova, unde a asistat și la finala Cupei Rusiei, Andrea Pirlo a fost desființat de Vladyslav Heraskevych. Sportivul ucrainean a fost exclus de la JO de Iarnă Milano-Cortina 2026, din cauza căștii cu care voia să concureze în proba de skeleton.
După Francesco Totti, fostul căpitan al Romei, care a fost pus la zid în urmă cu an după o vizită în Rusia, a venit acum rândul altui campion mondial italian din 2006 să devină ținta atacurilor pentru că și-a asociat imaginea cu Moscova.
Vizita lui Andrea Pirlo și a lui Marco Materazzi n-a trecut neobservată. Cei doi foști fotbaliști italieni au călătorit în weekendul trecut în capitala Rusiei pentru a urmări finala Cupei dintre Spartak Moscova și Krasnodar.
Andrea Pirlo e acuzat că dădea autografe în timp ce Rusia lansa unul dintre cele mai puternice atacuri asupra Ucrainei
Apoi, au participat la un eveniment organizat de un sponsor, după cum o demonstrează videoclipul ce îl prezintă pe Pirlo acordând autografe la o cabină special amenajată.
Alegerea a fost considerată nepotrivită, având în vedere că exact în acel moment Kremlinul lansa unul dintre cele mai puternice atacuri asupra Ucrainei.
Andrea Pirlo a participat la Moscova și la o sesiune de autografe / Foto: XPirlo a fost vizat, în mod special, nu numai de comentariile de pe rețelele de socializare de la ultimele sale postări de pe Instagram, ci și de un sportiv devenit faimos în acest an în Ucraina, skeletonistul Vladyslav Heraskevych.
E de notorietate scandalul de la Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina, unde i s-a interzis să participe de către CIO pentru că purta o cască cu fețele a 24 de compatrioți ai săi uciși în conflictul dintre Rusia și Ucraina, o decizie dictată de regula care interzice „orice demonstrație politică sau propagandă”.
Today was one of the largest Russian attacks, during which 600 drones and 90 missiles were launched at Ukraine.
— Vladyslav Heraskevych OLY (@heraskevych) May 24, 2026
Also today, Italian football legend Andrea Pirlo was spotted in Moscow next to Russian footballer Dzyuba, who openly supports the Kremlin’s policy and the killing of… pic.twitter.com/FXWk4XSd1e
„Este trist că legende din copilărie devin eșecuri morale pentru care nimic nu este mai prețios decât rublele rusești”
Heraskevych l-a atacat pe Pirlo pe X, printr-o postare cu un videoclip, în care actualul manager al Dubai FC dădea autografe: „Azi a fost ziua unuia dintre cele mai mari atacuri rusești, în timpul căruia au fost lansate 600 de drone și 90 de rachete împotriva Ucrainei.
Tot astăzi, legenda fotbalului italian Andrea Pirlo a fost văzută la Moscova alături de fotbalistul rus Dzyuba, care susține deschis politicile Kremlinului și uciderea ucrainenilor.
Casca purtată de Vladyslav Heraskevych / Imago ImagesEste trist să vezi legende din copilărie transformându-se în eșecuri morale pentru care nimic nu este mai prețios decât rublele rusești. Păcat”.
Scandalul cu Pirlo amintește de aventura în Rusia a lui Francesco Totti, fostul coleg din națională, care a călătorit la Moscova în aprilie 2025 ca să participe la Premiile Internaționale RB, printre cele mai importante evenimente sportive și de pariuri din Federația Rusă.
{{text}}