La zece zile după retrogradarea în al 3-lea eșalon fotbalistic al Germaniei, Fortuna Dusseldorf a început un proces de restructurare la nivel administrativ. În urma măsurilor luate de conducerea clubului german, 67 de angajați au fost concediați.
Potrivit publicației BILD, cei 67 de angajați au fost informați miercuri că își vor pierde locurile de muncă, măsura fiind luată pentru reducerea drastică a cheltuielilor după retrogradarea din liga secundă.
Lovitură uriașă după retrogradare
Impactul financiar este unul uriaș. Veniturile din drepturile TV vor scădea de la aproximativ 16 milioane de euro la doar 1,3 milioane de euro în 3. Liga, iar clubul este obligat să își adapteze rapid bugetul la noua realitate.
În aceste condiții, Fortuna vrea să reducă fondul salarial din zona administrativă de la aproximativ 7 milioane de euro la doar 3 milioane de euro.
Concedierile nu au vizat doar personal auxiliar. Printre cei afectați se află angajați cu vechime de zeci de ani, oameni aflați la început de carieră, dar și membri ai conducerii, unele departamente urmând să fie desființate complet.
Mai mult, potrivit sursei citate, persoanele disponibilizate nu vor primi plăți compensatorii.
Printre cei care au părăsit clubul se numără și Oliver Fink, una dintre figurile importante din istoria recentă a Fortunei.
Fostul mijlocaș a adunat sute de meciuri în tricoul echipei și activa în ultimii ani în cadrul academiei clubului.
Dusseldorf avea obiectiv promovarea în Bundesliga
Sezonul a fost un dezastru pentru Fortuna Dusseldorf. Clubul își propusese promovarea în Bundesliga, însă a ratat complet obiectivul și a ajuns să retrogradeze în al treilea eșalon al fotbalului german.
Fortuna Dusseldorf a retrogradat în 3. Liga la finalul sezonului din 2. Bundesliga, după ce a încheiat campionatul pe locul 17, cu 37 de puncte obținute în 34 de etape.
Echipa germană a ajuns în zona retrogradării după o serie de cinci înfrângeri consecutive în finalul sezonului. Salvarea s-a decis în ultima etapă, însă Dusseldorf a pierdut cu 0-3 pe terenul celor de la Greuther Furth și a retrogradat direct.
Fortuna a terminat la egalitate de puncte cu Furth și Eintracht Braunschweig, însă a avut cel mai slab golaveraj dintre cele trei formații: -20, față de -19 și -18.
{{text}}