International   •   Campionate   •   CEHIA

Lotul Cehiei pentru Campionatul Mondial » Un jucător de 17 ani este marea surpriză a selecționerului Miroslav Koubek

Lotul Cehiei pentru Campionatul Mondial din 2026 / foto: Imago Images

Articol de Mihai Șovei   —  luni, 01 iunie 2026

Selecționerul Miroslav Koubek a anunțat lotul Cehiei pentru Campionatul Mondial din Statele Unite ale Americii, Canada și Mexic, iar acesta este dominat de jucători din campionatul intern, incluzând veterani cu o lungă carieră la echipa națională.

Tehnicianul în vârsta de 74 de ani va beneficia de serviciile mijlocașului Tomáš Souček de la West Ham și ale atacantului Patrik Schick de la Bayer Leverkusen, care joacă pentru țara lor de 10 ani, dar pentru care aceasta va fi prima participare la un Mondial. Una din marile surprize ale lotului este prezența lui Hugo Sochůrek, mijlocașul lui Sparta Praga în vârstă de 17 ani.

Lotul Cehiei pentru Campionatul Mondial

  • Portari: Lukáš Horníček (Braga), Matěj Kovář (PSV Eindhoven), Jindřich Staněk (Slavia Praga)

  • Fundași: Vladimír Coufal (Hoffenheim), David Douděra (Slavia Praga), Tomáš Holeš (Slavia Praga), Robin Hranáč (Hoffenheim), Štěpán Chaloupek (Slavia Praga), David Jurásek (Slavia Praga), Ladislav Krejčí (Wolverhampton), Jaroslav Zelený (Sparta Praga), David Zima (Slavia Praga)

  • Mijlocași: Lukáš Červ (Viktoria Plzeň), Vladimír Darida (Hradec Králové), Lukáš Provod (Slavia Praga), Michal Sadílek (Slavia Praga), Hugo Sochůrek (Sparta Praga), Alexandr Sojka (Viktoria Plzeň), Tomáš Souček (West Ham), Pavel Šulc (Olympique Lyon), Denis Višinský (Viktoria Plzeň)

  • Atacanți: Adam Hložek (Hoffenheim), Tomáš Chorý (Slavia Praga), Mojmír Chytil (Slavia Praga), Jan Kuchta (Sparta Praga), Patrik Schick (Bayer Leverkusen)


Cei mai mulți reprezentanți vor veni de la campioana țării, Slavia Praga, cu 10 jucători, în timp ce rivalele Sparta Praga și Viktoria Plzeň au câte trei.

Hugo Sochůrek (17 ani) este una din marile surprize din lotul pentru Mondial. Acesta a fost convocat de selecționerul Miroslav Koubek, după ce a devenit cel mai tânăr jucător al echipei naționale într-un meci amical împotriva Kosovo, disputat duminică (2-1), în care a evoluat 45 de minute.

Ei vor deschide turneul găzduit în comun de Statele Unite, Mexic și Canada împotriva Coreei de Sud pe 11 iunie la Guadalajara, Mexic. Ceilalți adversari din Grupa A sunt Africa de Sud (Atlanta, 18 iunie) și Mexic (Mexico City, 25 iunie).

Cehia a participat ultima dată la un turneu final de Campionat Mondial în 2006, când nu a reușit să treacă de faza grupelor, iar din punct de vedere istoric, a fost de două ori finalistă, în 1934 și 1962 (pe atunci ca Cehoslovacia).


Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.