U Cluj a fost pe val în stagiunea recent încheiată, iar unul dintre cei mai importanți fotbaliști ai „Șepcilor roșii” a fost Issouf Macalou (27 de ani). Jucătorul de bandă a terminat sezonul drept cel mai bun pasator al Superligii, iar acum speră la o mutare pentru un salariu mult mai mare.
Macalou a ajuns la U Cluj la mijlocul sezonului 2024/2025, din Franța, pentru a-și relansa cariera. În prima stagiune și-a arătat calitățile, însă în sezonul trecut s-a văzut ceea ce poate face cu adevărat. Acum, fotbalistul vrea să plece, însă momentan nu are nimic mai bun decât U Cluj.
Issouf Macalou vrea salariu ca la arabi
Issouf Macalou, sărbătorind un golDin informațiile obținute de GSP, Macalou vrea o schimbare în viața sa, de ordin financiar. La U Cluj, media salariilor este între 10 și 15 mii de euro pe lună, însă fotbalistul școlit în Franța vrea să obțină mai mult de atât.
Problema sa nu este cu U Cluj, însă ar vrea să schimbe echipa pentru a ajunge la banii din Orientul Mijlociu. Mai multe echipe au fost interesate de serviciile sale, însă nu au venit cu o propunere pentru formația din Ardeal. Totuși, dorința fotbalistului este să meargă la un club cu o putere financiară mare, visând la încasări de 40-50 de mii de euro pe lună.
Totuși, plecarea sa din Ardeal nu va fi ușor de realizat. Macalou este unul dintre cei mai importanți fotbaliști din lot, care au decis mai multe meciuri.
Issouf Macalou a avut cel mai bun sezon din carieră
U Cluj a deschis scorul prin Macalou în minutul 29. Foto: Andrei Furnigă (GSP.ro)
Actuala stagiune a fost una de vis pentru Issouf Macalou, reușind să înscrie de șase ori. Totuși, nu golurile au fost punctul său forte, ci pasele de gol. Acesta a reușit să ofere 14 assisturi în cele 37 de meciuri de campionat.
În Cupa României, acesta a jucat în șase meciuri și a înscris o singură dată.
{{text}}