Fotbal   •   Liga 1   •   FCSB

Comisia de Disciplină a intervenit și a anulat pedeapsa fără precedent dictată de Gigi Becali!

Gigi Becali

Articol de Maria Olteanu   —  miercuri, 03 iunie 2026

Comisia de Disciplină din cadrul Federației Române de Fotbal a anunțat miercuri după-amiaza decizia în cazul Risto Radunovic - FCSB, după ce jucătorul primise în luna martie o amendă de 20.000 de euro din partea patronului Gigi Becali. Cererea de ratificare a sancțiunii disciplinare aplicate fundașului muntenegrean a fost respinsă.

În prima zi din martie, Becali a anunțat că i-a aplicat o amendă de 20.000 de euro lui Radunovic, după ce fundașul muntenegrean și-a întârziat revenirea în România.

Fundașul primise învoire să meargă la Belgrad, unde soția lui născuse o fetiță, dar s-a întors în România cu 3 zile mai târziu decât convenise cu Becali.

Patronul roș-albaștrilor nu a tolerat și a vrut imediat să îl taxeze. Radunovic nu a acceptat, și-a angajat avocat și a făcut contestație.


La trei luni distanță, cazul a ajuns pe masa Comisiei de Disciplină, care a analizat solicitarea formulată de FCSB privind ratificarea sancțiunii. Soluția publicată miercuri a fost una nefavorabilă clubului, cererea fiind respinsă ca neîntemeiată. Astfel, FRF nu a validat sancțiunea disciplinară pe care FCSB a încercat să o confirme.

FC FCSB vs. Radunovic Risto – Ratificare sancțiune disciplinară. Respinge cererea de ratificare ca fiind neîntemeiată.



- comunicat Comisia de Disciplină, 3 iunie 2026

În această situație, Becali nu-i poate opri banii respectivi lui Radunovic.

Gigi Becali l-a trecut pe banca de rezerve pe Radunovic


Risto Radunovic în FCSB - Dinamo // foto: Cristi Preda (GSP)

După acel moment, Becali a arătat că s-a supărat pe jucător și l-a pedepsit trecându-l pe banca de rezerve. La următoarele două partide, ultimele din sezonul regulat, Radunovic a început ca rezervă și a fost introdus în minutul 45 pe teren.

Mai apoi, în play-out, acesta și-a recâștigat locul în primul 11 treptat, având patru meciuri ca integralist. În total, în stagiunea recent încheiată, Radunovic a jucat în 45 de meciuri, în toate competițiile, în care a reușit două goluri și șapte pase decisive.

Radunovic și-a revenit. A plecat, i-am dat voie să se ducă pentru că a născut nevasta lui. A zis că vine luni, ba marți, că a întârziat, că a pierdut nu știu ce, pe urmă că vine miercuri că a pierdut pașaportul, că trebuie să facă alt pașaport. A venit tocmai joi.



Și i-am zis și eu lui MM : «20.000 de euro amendă și pe bancă!». Eu îți dau drumul pentru că sunt situații de omenie, lasă-l încolo de fotbal.



Dar omenia e să îți ții și cuvântul, să vii când zici. «Domne, plec, mă întorc luni». I-am zis: «Bine, mă, vino marți, că nu e problemă». Zi măcar: «Marți m-am îmbătat, vin miercuri». Dar vii tocmai joi seară?Cine suntem, proștii tăi? 



- Gigi Becali, în martie, despre amenda pentru Radunovic

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.