Alexandru Băluță (32 de ani) este liber de contract după despărțirea de Boluspor, din Turcia. Fotbalistul poartă discuții cu două echipe din Superligă, dar are și câteva oferte tentante din străinătate, urmând să își decidă viitorul în perioada următoare.
Experiența din Turcia nu a fost una reușită pentru Alexandru Băluță. Fotbalistul în vârstă de 32 de ani a jucat doar opt meciuri pentru Boluspor, nu a marcat niciun gol, iar atunci când a fost utilizat a prins doar câteva minute pe teren.
Acum, aventura din Turcia a ajuns la final pentru mijlocaș, care speră să revină cât mai rapid în circuit. Dublu campion al României cu FCSB și de două ori campion în Cehia cu Slavia Praga, Băluță are în prezent mai multe discuții în Superligă.
Alexandru BăluțăBăluță, în negocieri cu CFR Cluj și Sepsi
Potrivit informațiilor GSP.RO, fotbalistul a fost contactat de oficialii de la CFR Cluj și Sepsi.
„Nu sunt primele discuții pe care le avem cu Alex. A mai existat o comunicare și în iarna trecută. Din anumite motive, acesta nu a ajuns la noi, dar vom vedea ce se va întâmpla în această perioadă de transferuri”, au declarat reprezentanții CFR Cluj pentru Gazeta Sporturilor.
Și cei de la Sepsi și l-ar dori pe Băluță, jucător care, în România, a evoluat pentru Farul, Universitatea Craiova și FCSB.
„Există interes. Vom vedea cum se vor finaliza discuțiile. Nu avem un răspuns ferm în acest moment”, au transmis oficialii covăsneni.
Discuții și în străinătate pentru Alex Băluță
Având în vedere sezoanele bune petrecute peste hotare, Băluță ia în calcul și o nouă experiență în afara țării. Cluburi din Polonia, Grecia și Azerbaidjan s-au interesat în ultima perioadă de serviciile sale.
„Vreau să mă bucur de ultimii ani ai carierei și, atunci când voi decide să mă retrag, să fiu împăcat și bucuros că am dat totul până la final. Este foarte important mediul în care te antrenezi și, mai ales, grupul. Voi avea răbdare și voi fi optimist în privința viitorului meu, pentru că am o motivație mare și simt că mai pot oferi multe”, declara recent Alex Băluță pentru DigiSport.
Cotat la 325.000 de euro și având în palmares șapte trofee, Băluță speră să își găsească o nouă echipă în cel mult două săptămâni, pentru a începe pregătirea alături de noii săi colegi.
{{text}}