Fotbal   •   Nationala   •   AMICAL

Căpitanul Nicolae Stanciu: „Am câștigat și pentru el astăzi”

+50 Foto
Nicolae Stanciu // foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de Daniel Grigore   —  sâmbătă, 06 iunie 2026

Nicolae Stanciu (33 de ani) a fost căpitanul reprezentativei României astăzi, în victoria amicală cu Țara Galilor, scor 2-1. Mijlocașul de la Dalian Yingbo a jucat 70 de minute, iar la final a împărtășit gândurile după această primă acțiune sub comanda lui Gică Hagi.

„Tricolorii” au remizat în Georgia, 1-1, și au învins Țara Galilor într-un amical desfășurat în Ghencea, pe Stadionul Steaua.

Nicolae Stanciu a contribuit la acest al doilea rezultat, cu 70 de minute jucate din postura de căpitan. La final, a afirmat la Prima TV că „ne bucură acest succes, chiar dacă e un meci amical. V-am zis și la conferință că ar fi important pentru încredere, moral, și pentru Mister, fiind primul meci acasă”.

Nicolae Stanciu, după România - Țara Galilor: „Cu siguranță în septembrie vom arăta mult mai bine”


„Suntem convinși că suporterii au venit și pentru el, stadionul a fost plin. Ne bucurăm că au plecat fericiți.

Contează ca noi să fim sănătoși, ca băieții care au încheiat sezoanele să se odihnească, iar în septembrie vor începe meciurile cu miză. Atunci trebuie și cu siguranță vom arăta mult mai bine decât am făcut-o înainte.

Trebuie să încercăm să jucăm ceea ce ne cere Mister. Nu cred că stilul britanic, dar e bine să avem alternative, să fim periculoși chiar și din faze fixe. Avem băieți cu talie, fundași centrali înalți. E bine când ai mai multe moduri de a marca, dar per total contează că am câștigat și că e o atmosferă bună.

Toți băieții noi care vin la lot au de toate, și suflu nou și un talent foarte mare. Nu a existat vreun debutant care să ajungă la națională și să nu se simtă bine. Grupul îi primește foarte bine, îi integrăm pe toți, îi ajutăm cu tot ce au nevoie și ne bucurăm, pentru că atunci când intră ne ajută”, a adăugat Stanciu.


Căpitanul naționalei, despre Gică Hagi: „Am câștigat și pentru el astăzi”

În fine, căpitanul primei reprezentative a fost chestionat despre stilul selecționerului Gică Hagi.

„Cred că îl știți poate mai bine decât mine, eu am avut puține zile la dispoziție pentru a lucra cu dânsul. Sunt sigur că trăiește cu intensitate pe bancă, știți ce înseamnă pentru el echipa națională.

Ne bucurăm că astăzi am câștigat și pentru el, fiind primul lui meci acasă. Vrem să continuăm tot așa. Promitem că vom lăsa totul pe teren”, a răspuns el.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.