Fostul internațional Basarab Panduru (55 de ani) a analizat valorile de piață ale jucătorilor din Superliga actualizate de portalul de specialitate Transfermarkt și este de părere că Ștefan Baiaram (23 de ani) nu poate fi vândut de Universitatea Craiova pentru suma de 5 milioane de euro, cota pe care o are în acest moment jucătorul.
În schimb, Panduru consideră că singurul jucător din Superliga care ar putea pleca pe suma de 5 milioane de euro este Daniel Bîrligea (26 de ani), atacantul lui FCSB, care a traversat un sezon mai modest din cauza multiplelor accidentări.
Basarab Panduru, despre noua cotă de piață a lui Ștefan Baiaram oe transfermarkt: „Dă cineva?”
„Văd că Baiaram e 5 milioane? Dă cineva? Aşa ne dăm seama dacă valorezi cât spune Transfermarket, mie mi se pare mult şi la Baiaram şi la Olaru. Se vede că e mult că nu da nimeni! Sumele sunt destul de mari, să vedem dacă cumpără cineva din România.
Poate Bîrligea, nu ştiu, s-ar putea. Are 26 de ani, încă nu sunt aşa mulţi. Să dai 4-5 milioane de euro pe el nu mi se pare din cale afară, dar nu ştiu.
Nu o să dea nimeni nici două milioane de euro pe Anzor Mekvabishvili. L-a luat Craiova, nu putea să dea cineva? Juca în naţionala Georgiei, era titular şi atunci. Din sezonul acesta a început să joace bine de la un anumit punct încolo, de când a plecat Rădoi. Până la Rădoi era deja un semn de întrebare”, a declarat Basarab Panduru, potrivit orangesport.ro.
Ștefan Baiaram, cel mai bine cotat jucător din Superliga
La scurt timp după încheierea sezonului din Superliga, portalul Transfermarkt a reactualizat valoarea de piață a celor mai importante cluburi și ai celor mai importanți jucători.
După cucerirea eventului, Universitatea Craiova a devenit cea mai valoroasă echipă din Superliga, cotată la 34,5 milioane de euro. Pe locul 2 se află FCSB, cotată la 31,30 milioane de euro, iar podiumul este completat de Rapid, cotată la 27,93 de milioane de euro. Locul 4 este ocupat de CFR Cluj (22,70 de milioane de euro), iar pe 5 se află Dinamo (19,90 de milioane de euro). Vicecampioana U Cluj se află doar pe locul 6, fiind cotată la 18,98 de milioane de euro.
Top 10 cei mai valoroși fotbaliști din Superliga:
1. Ștefan Baiaram - 5 milioane €
2. Darius Olaru - 4,5 milioane €
3. Daniel Bîrligea - 4,5 milioane €
4. Alexandru Dobre - 3 milioane €
5. Ștefan Târnovanu - 3 milioane €
6. Cătălin Cîrjan - 3 milioane €
7. Meriton Korenica - 3 milioane €
8. Andrei Cordea - 3 milioane €
9. Claudiu Petrila - 2,5 milioane €
10. Andrei Borza - 2,5 milioane €
{{text}}