Hakan Calhanoglu (32 de ani) a lansat un mesaj puternic după ce Turcia a fost eliminată de la Mondial în urma eșecului (0-1) cu Paraguay. „Probabil că a fost ultimul meu Mondial. Suntem cu toții devastați și nu îmi găsesc cuvintele. Este o lecție de învățat, dar uneori fotbalul e nemilos”, a spus căpitanul selecționatei Semilunii.
Turcia a fost printre ultimele țări din Europa care și-a trimis echipa la Mondialul din 2026, după o așteptare de 24 de ani. Dacă la turneul din Japonia și Coreea de Sud a reușit cea mai mare performanță a naționalei, încheind pe locul al treilea la a doua participare, acum trupa lui Vincenzo Montella a scris din nou istorie. Dar în sens negativ!
Calhanoglu: „Am încercat, dar n-am reușit să marcăm, am avut și ghinion. Ei au marcat chiar la primul șut la poartă”
Turcii au pierdut și al doilea meci din grupă, după un nou bombardament în zadar cu Paraguay (0-1), și au plecat deja acasă, fără gol marcat, înaintea duelului cu SUA.
E prima echipă din Europa eliminată de la competiția din SUA, Mexic și Canada, deși, având o generație valoroasă, era văzută ca o națională cu mare potențial de a avansa în turneu.
Nici Hakan Calhanoglu n-a putut să marcheze în meciul cu Paraguay, deși Turcia a jucat cu un om în plus toată repriza a doua / Foto: ImagoDoar că după un alt meci cu 30+ șuturi la poartă, Turcia a rămas pe sec. Căpitanul Hakan Calhanoglu și-a asumat eșecul și chiar a vorbit despre retragerea din națională. La următorul Mondial, starul lui Chivu de la Inter va avea 36 de ani.
„Este greu să ne mai găsim acum cuvintele, e dificil de înțeles. N-am putut merge mai departe... Am încercat totul în aceste două meciuri. Am șutat din toate pozițiile, dar n-a mers.
„N-am ajuns ușor aici! Uitați-vă cât de departe suntem! Nu e ușor să te vezi deja eliminat, un eșec greu de acceptat”
Am încercat, dar n-am reușit să marcăm, am avut și ghinion... Ei au marcat chiar la primul șut la poartă”, s-a plâns mijlocașul de 32 de ani, cu trimitere la cel mai rapid gol al turneului, după doar 64 de secunde.
Căpitanul nu s-a ferit de cuvinte în fața presei și a lăsat de înțeles că se va concentra de-acum pe echipa de club, fiind primul dintre internaționalului lui Chivu participanți la Mondial care se va prezenta la reunirea lotul lui Inter. Hakan Calhanoglu a amintit indirect în discursul său despre semifinala play-off-ului cu România, 1-0 la Istanbul:
Nici Hakan Calhanoglu n-a putut să marcheze în meciul cu Paraguay, deși Turcia a jucat cu un om în plus toată repriza a doua / Foto: Imago„Suntem o echipă tânără care are multe turnee în față. Poate că acesta a fost ultimul meu Mondial... Toată lumea este nervoasă, devastată! Am încercat, dar, repet, nu ne-a mers. A fost o lecție dură, din care toți avem de învâțat.
Fotbalul e uneori nemilos! Trebuie să învățăm din acest eșec. Am pierdut alt meci în care adversarul a avut un șut”
Ar trebui să fim însă mândri de noi, pentru că nu am ajuns ușor până aici! Uitați-vă cât de departe suntem! Nu e ușor să te vezi deja eliminat, este greu de acceptat.
Fotbalul e uneori nemilos! Trebuie să învățăm din acest eșec. Am pierdut încă o dată un meci în care adversarul a avut un șut”.
32la 7 a fost raportul șuturilor (5-2 cadrate) în favorarea Turciei în meciul cu Paraguay. Netă a fost și diferența la posesie (79-21%), cornere (12-0) și ocazii mari de gol (5-0)
Hakan Calhanoglu are 15 ani la națională, în tricoul căreia a debutat sub comanda lui Fatih Terim. Cu cele 90 de minute bifate astăzi cu Paraguay, căpitanul Turciei a ajuns la 108 selecții și 22 de goluri.
CM 2026 a fost al doilea turneu final la care campionul din Serie A participă cu reprezentativa Semilunii, după ce a mers cu Turcia până în „sferturi” la EURO 2024 (1-2 cu Olanda).
{{text}}