Alexander Zverev (29 de ani, 3 ATP), care suferă de diabet de tip I de la vârsta de trei ani, a dezvăluit prin ce a trecut în timpul semifinalei de la Halle, în care a fost învins de Taylor Fritz (28 de ani, 9 ATP) cu 7-6 (4), 4-6, 5-7. Germanul a spus că, pe lângă faptul că i s-a blocat spatele, senzorul de glicemie i-a dat valori greșite și și-a injectat mai multă insulină decât avea nevoie corpul său.
Alexander Zverev, campionul de la Roland Garros, a părăsit turneul de la Halle în semifinale, însă a traversat o situație cu care nu s-a mai întâlnit până acum. Diagnosticat cu diabet de tip 1 de la vârsta de trei ani, germanul este nevoit să poarte tot timpul un senzor de măsurare a glicemiei și să-și injecteze insulină atunci când este nevoie, lucru pe care îl face chiar în timpul partidelor.
Alexander Zverev le-a explicat jurnaliștilor germani care au fost problemele cu care s-a confruntat în timpul partidei din semifinale, când a chemat și medicul. Adversarul său, Taylor Fritz, a spus că l-a văzut pe Zverev că are probleme din felul în care se prezenta pe teren.
„Mi s-a blocat puțin spatele, dar acesta nu a fost motivul principal al înfrângerii. Am avut probleme enorme cu glicemia, deoarece senzorul pe care îl folosesc mi-a afișat o valoare complet eronată. Mi-a indicat valori foarte ridicate, când de fapt erau scăzute, așa că mi-am injectat mult mai multă insulină decât trebuia”, a spus Zverev.
El a continuat: „În timpul meciului, sau mai bine zis în primele 45 de minute, a trebuit să consum aproape 350 de grame de zahăr. Mă simțeam absolut groaznic. Acesta a fost, de fapt, motivul pentru care fizic nu am fost prezent în setul al doilea și mi-a fost foarte greu și în setul al treilea. Cu toate acestea, am luptat, am dat tot ce am putut și, în final, trebuie să recunosc că Taylor a câștigat pe merit. A jucat mai bine decât mine. A fost mai prezent, mai odihnit, s-a mișcat mai bine și a meritat victoria”.
Alexander Zverev a spus că nu s-a mai confruntat până acum cu o astfel de problemă, ca senzorul să-i indice valori eronate. „Folosesc acest tip de senzori din 2016 sau 2017 și, în nouă ani, nu am mai întâlnit niciodată o eroare atât de gravă. După al doilea set, medicii mi-au tratat spatele, dar adevărata problemă era alta. Dacă cineva urmărește meciul, va observa că am băut în mod constant o băutură cu glucoză după alta.
În final, am ajuns să consum între 300 și 350 de grame de zahăr. Este foarte greu de gestionat. E ca și cum cineva ar bea o cantitate enormă de suc în timpul unui meci. Evident că nu se va simți bine. Dar a trebuit să fac asta pentru că, altfel, aș fi rămas tot timpul cu un nivel prea scăzut de zahăr”.
Alexander Zverev primind atenția medicilor FOTO Guliver/GettyImagesEl a continuat: „Am observat asta cu puțin timp înainte de meci. Aparatul indica valori extrem de ridicate. Cu toate acestea, simțeam deja că am glicemia scăzută. Am decis să fac o măsurătoare suplimentară și am constatat că, într-adevăr, valorile mele erau scăzute. În acel moment m-am gândit: «O să fie o zi dificilă»”.
Alexander Zverev: „Chiar și când lucrurile merg bine, trebuie să ai memoria scurtă”
Cu toate acestea, campionul de la Roland Garros rămâne optimist în ceea ce privește al treilea turneu de Mare Șlem al anului, care debutează pe 29 iunie. „Deja mă gândesc puțin la Wimbledon și simt că am arătat un tenis cu adevărat bun pe iarbă săptămâna aceasta. Am jucat meciuri bune și asta este cel mai important pentru mine. Tot restul este secundar în acest moment.
În tenis spun mereu că, chiar și când lucrurile merg bine, trebuie să ai memoria scurtă, pentru că următorul turneu este deja aici. Wimbledon începe practic imediat. Voi face tot posibilul să mă pregătesc bine și să joc un tenis bun și acolo”, a mai spus al treilea jucător al lumii.
Zverev explică de ce a jucat la Halle, deși era clar că se acumulase multă oboseală. „Pentru mine, turneele de pregătire sunt întotdeauna de ajutor. Am nevoie să concurez înaintea unui turneu de Grand Slam. Jannik este diferit.
El a câștigat deja Openul Australiei fără să joace turnee de pregătire, chiar de mai multe ori. Există jucători care funcționează așa. Nici Roger Federer nu avea nevoie de turnee de pregătire și a câștigat foarte multe turnee de Grand Slam în acest fel. Dar eu sunt genul de jucător care are nevoie de ritmul competiției. Cred că Jannik nu are nevoie de asta, pentru că a demonstrat-o deja de multe ori în Australia”, a explicat jucătorul german.
Alexander Zverev nu a depășit până acum optimile de finală la Wimbledon, unde a ajuns în 2017, 2021 și 2024.
{{text}}