Arlington, localitatea de lângă Dallas în care se află impunătorul stadion pe care s-a jucat Argentina – Austria, s-a transformat preț de câteva ore în tărâm argentinian, iar Messi și colegii lui s-au simțit ca acasă.
După prestația spectaculoasă din primul meci la CM 2026, Argentina a repetat jocul bun și contra Austriei, câștigând cu 2-0 și obținând calificarea în runda următoare. Și a făcut-o având parte de o susținere incredibilă din partea suporterilor.
VIDEO. Fanii Argentinei au creat o atmosferă de senzație la meciul cu Austria
Zeci de mii de fani au venit la stadion cu peste trei ore înainte de fluierul de start și au înfruntat căldura din Dallas. Iar la porțile arenei au făcut o adevărată fiesta sud-americană. Au cântat și au dansat în așteptarea începutului partidei.
Și au continuat să domine fondul sonor și în arenă, argentinienii fiind mult mai numeroși decât rivalii austrieci. Aproximativ 80% dintre cei 70.649 de suporteri prezenți pe stadion au încurajat naționala antrenată de Scaloni, împânzind aproape întreaga arenă. Și câștigând duelul cu europenii, deși și aceștia au avut momente în care și-au făcut simțită prezența, în special până la golul lui Lionel Messi.
Iar până la fluierul de start au continuat să facă o atmosferă demnă de stadioanele din America de Sud.
Leo Messi, cel mai aclamat
La prezentarea echipelor și când jucătorii au intrat pe gazon, nivelul decibelilor a crescut atunci când pe ecranul gigant a apărut Lionel Messi.
Admirația fanilor argentinieni pentru fotbalistul de la Inter Miami s-a văzut și într-un alt detaliu: cei mai mulți dintre suporteri au venit la stadion purtând tricourile lui Messi, iar chipul acestuia s-a regăsit pe zeci de steaguri și bannere.
Shakira, prezentă la Argentina – Austria
Fanii au avut ce să vadă și în tribune, nu doar pe teren. La loji, pe lângă Antonella și familia lui Messi, au mai venit și alte legende ale sportului argentinian, precum Santiago Solari, Ezequiel Lavezzi sau fostul baschetbalist Manu Ginobili.
De la meci nu a lipsit nici Shakira, cântăreața care a compus imnul turneului final. A fost însoțită de cei doi fii ai săi, iar când a apărut pe ecranul gigant, întregul stadion a început să o aclame.
{{text}}