International   •   Campionate   •   BARCELONA

Barcelona s-a despărțit oficial de fotbalistul care a petrecut 14 ani la club

Inaki Pena / Foto: Imago

Articol de Tudor Belivacă   —  marţi, 23 iunie 2026

FC Barcelona a anunțat oficial că a ajuns la un acord cu Panathinaikos pentru transferul portarului Inaki Pena (27 de ani). Clubul grec va plăti trei milioane de euro pentru serviciile sale. Spaniolul a semnat un acord valabil pe trei ani cu noul club, cu o opțiune de prelungire pentru încă un an.

Portarul s-a alăturat academiei catalanilor încă din 2012. A trecut prin toate categoriile de vârstă ale La Masia, iar în ianuarie 2023 a devenit parte a primei echipe. A avut două perioade de împrumut, la Galatasaray și, cel mai recent, la Elche.

Inaki Pena s-a despărțit de Barcelona după 14 ani petrecuți la club

Pentru echipa mare a Barcelonei a bifat 45 de meciuri în care a încasat 64 de goluri. Doar în 10 partide a menținut poarta intactă. Este cotat de site-urile de specialitate la 4 milioane de euro, cu un milion de euro peste ce au plătit cei de la Panathinaikos. A contribuit la două titluri și două Cupe ale Spaniei, dar și la două Supercupe.


Portarul a publicat și un mesaj pe rețelele de socializare pentru a le mulțumi fanilor, dar și clubului.

Am ajuns la Barca în 2012, plin de emoții, cu un vis imens în față și fără să știu tot ce urma să trăiesc aici.



Primele zile la La Masia, noii coechipieri, călătoriile, acele nopți de neuitat... Au fost zile bune, dar și altele care te-au învățat lucruri în liniște, dar, în timp, acest club a devenit o parte foarte importantă a vieții mele.



Aici am crescut ca portar, dar mai presus de toate, ca persoană. Apărarea porții la Barcelona a fost o responsabilitate enormă și o mare onoare. De fiecare dată când am avut ocazia, am încercat să dau tot ce am avut mai bun, cu respect pentru acest tricou și pentru tot ceea ce reprezintă aceste culori.



În toți acești ani am împărtășit momente incredibile cu coechipieri, antrenori, staff-ul clubului și oameni care adesea trec nevăzuți, dar care fac totul să funcționeze. Barcelona va avea întotdeauna un loc special în inima mea.



Astăzi îmi iau rămas bun de la un loc care a fost casa mea jumătate din viață. A spune la revedere este întotdeauna greu, dar plec cu atâtea amintiri, cu tot ce am învățat și cu oameni care vor fi mereu alături de mine.



Mulțumesc tuturor celor care au fost alături de mine în acești ultimi ani. Ne vedem mai târziu.



-mesajul lui Inaki Pena la despărțirea de Barcelona

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.