Chris Evert (71 de ani), fosta jucătoare americancă de tenis și de 18 câștigătoare de Grand Slam, a transmis că se luptă din nou cu cancerul ovarian, boală care o chinuie încă din 2022.
Fosta jucătoare de tenis care a activat ca analist TV în ultimii ani va începe în curând chimioterapia după această nouă recidivă a bolii crunte.
Chris Evert: „Am aflat că mi-a recidivat cancerul ovarian. Îmi voi suspenda angajamentele profesionale pentru a mă concentra pe sănătatea mea”
„Weekendul trecut, în urma unor investigații, am aflat că mi-a recidivat cancerul ovarian. Am suferit deja o intervenție chirurgicală ca prim pas în tratamentul meu și voi începe chimioterapia în următoarele săptămâni,
Din acest motiv, nu voi participa la Wimbledon anul acesta și îmi voi suspenda angajamentele profesionale în următoarele luni pentru a mă putea concentra pe sănătatea mea. Cancerul ovarian este necruțător, dar voi rămâne optimistă și hotărâtă să continui această luptă”, a transmis Chris Evert, potrivit sport.aktuality.sk.
Sunt recunoscătoare echipei mele medicale, familiei, prietenilor și tuturor celor care m-au contactat pentru a mă încuraja cu mesaje calde. Abia aștept să văd pe toată lumea din nou
-Chris Evert
Evert a urmat pentru prima dată tratament pentru cancer în 2022, iar boala a recidivat la aproximativ doi ani distanță. După ce a reușit să o țină sub control, cancerul ovarian a recidivat și în 2026. Sora ei, Jeanne, tot jucătoare de tenis, a murit din cauza aceleiași boli în februarie 2020, la vârsta de 62 de ani.
De-a lungul carierei sale, Evert a câștigat 157 de turnee la simplu și a obținut cel puțin un titlu la turneele de Grand Slam în fiecare an, între 1974 și 1986. A cucerit în total șapte trofee la Roland Garros, șase la US Open, trei la Wimbledon și două la Australian Open. A fost și numărul 1 mondial.
{{text}}