Cu faza grupelor încă în desfășurare, Campionatul Mondial din 2026 a egalat deja recordul pentru cele mai multe autogoluri marcate în istoria turneului.
După autogolul tunisianului Ellyes Skhiri în eșecul Tunisiei cu Olanda, scor 1-3, numărul total de autogoluri a ajuns la 12 pentru turneul din Statele Unite ale Americii, Canada și Mexic. Mondialul din 2018 deținea recordul de până acum, tot cu 12 reușite în proprie poartă. Este demn de remarcat că, în afară de aceste două turnee, la nicio altă Cupă Mondială nu au fost marcate mai mult de cinci autogoluri.
Toate reușitele în proprie poartă de la actuala ediție a Campionatului Mondial:
Damian Bobadilla, în Paraguay - SUA 1-4
Miro Muheim, în Elveția - Qatar 1-1
Mohamed Hany, în Egipt - Belgia 1-1
Aymen Hussein, în Irak - Norvegia 1-4
Yazan Al-Arab, în Iordania - Austria 1-3
Mohamed Manai, în Qatar - Canada 0-6
Cameron Burgess, în Australia - SUA 0-2
Hassan Al-Tambakti, în Arabia Saudită - Spania 0-4
Abduvohid Nemativ, în Uzbekistan - Portugalia 0-5
Mahmud Abunada, în Qatar - Bosnia 1-3
Yassine Bonou, în Maroc - Haiti 4-2
Ellyes Skhiri, în Tunisia - Olanda 1-3
Până în acest moment, la Campionatele Mondiale s-au marcat 66 de autogoluri all-time. Manuel Rosas, în Mexic - Chile din 1930, a fost primul. Singurul autogol într-o finală i-a aparținut lui Manduzkic, în 2018, Franța - Croația 4-2. Marcelo a fost singurul care a marcat într-un meci de deschidere, Brazilia - Croația în 2014.
SUA - Portugalia de la Mondialul din 2022, organizat de Coreea de Sud și Japonia, a fost singurul meci cu două autogoluri: Jorge Costa și Jeff Agoos.
1934, 1950, 1958, 1962 și 1990 sunt turnee fără reușite în proprie poartă. Qatar 2026 completează o listă de trei echipe cu câte două autogoluri la același Mondial, după Bulgaria 1996 și Rusia 2018. SUA 2026 egalează recordul Franței din 2014 și 2018, de a beneficia de mai mult de un autogol.
{{text}}