International   •   Campionatul Mondial de Fotbal 2026   •   GERMANIA

Cum își promovează colosul american afacerea de 100 de milioane de euro cu naționala Germaniei

Colosul american Nike își promovează parteneriatul cu Naționala Germaniei și DFB

Articol de Eduard Apostol   —  vineri, 26 iunie 2026

Germania va începe parteneriatul cu Nike din ianuarie 2027, dar compania americană a prezentat deja un video ce s-a viralizat. Primele detalii despre afacere printr-o prezentare pe râul Hudson, cu Musiala și cu Gotze în prim plan

Meciul Ecuador - Germania (2-1) de la New Jersey, de pe tărâm american, a reprezentat oportunitatea perfectă pentru un colos să evidențieze megacontractul pe care-l va avea cu Die Mannschaft.

Mai exact, cei de la Nike au dorit să puncteze vizual - apoi mesajul să se viralizeze în mediul online - pentru contractul de 100 de milioane de euro/an pe care îl va avea din 2027 cu naționala de fotbal a Germaniei.

Jamal Musiala și Mario Gotze în prim plan


„Se presupunea că nu ar fi trebuit să vedeți asta. Dar Jamal Musiala, Mario Gotze și Achraf nu au urmat niciodată scenariul", au scris cei de la Nike pe mesajele de PR prezentate în mediul online.

Colosul american s-a folosit de imaginea actualului decar al nemților, de marcatorul golului ce-a adus titlul mondial în 2014 și pe imaginea antreprenorului din Frankfurt pentru a ieși în față cu noi detalii despre angajamentul de proporții ce se va derula de la anul.

Sau "trădarea mileniului". Fiindcă Federația Germană de Fotbal (DFB) a ales să pună punct unui contract de șapte decenii cu Adidas. A ales 100 de milioane de euro/an pentru fiecare dintre cei opt ani de relație în detrimentul a 50 de milioane de euro/an cu partenerul istoric.


N-au mai contat reacțiile negative ale suporterilor sau chiar a vedetelor și politicienilor importanți ai țării. DFB a transmis că a fost pasul firesc din rațiuni strict economice și pentru a susține fotbalul de bază din Germania.

Primul „teaser” cum ar putea arăta tricourile Germaniei cu Nike

Dacă cei de la Adidas au încercat cu acest Mondial să atace cu toate armele de marketing și design sfârșitul unei ere, a colaborării cu naționala Germaniei, scoțând în evidență că este un „ultim dans” - pentru a forța vânzările în rândul suporterilor -, cei de la Nike n-au stat pasibili cu ochii la tablou.

„Hallo, New Jersey”, în preajma meciului Ecuador - Germania (2-1)

„Au început o campanie de gherilă”, așa cum au comentat specialiștii, prin acest prim videoclip. Care se desfășoară pe râul Hudson, trimițând un uriaș panou de-a lungul apei, cu Jamal Musiala purtând un tricou Germania X Nike, foarte pixelat.

Mario Gotze, eroul finalei din 2014, când Germania a supus Argentina lui Messi

Mario Götze, marcatorul golului câștigător al Cupei Mondiale din 2014 pentru Germania și atlet Nike, a postat și el o poveste pe Instagram în care despacheta un colet Nike, înainte de a arăta un tricou alb puternic pixelat, cu guler negru.

Reacțiile au fost împărțite. Ca de obicei. Feed-back pozitiv sută la sută era imposibil să fie. Fiindcă nemții încă nu apreciază trecerea de la Adidas-ul german la Nike-ul american. Oricum, vor mai urma și alte imagini de impact. Afacerea este prea mare!

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.