International   •   Campionatul Mondial de Fotbal 2026   •   IRAN

Iranienii au mai lăsat o scrisoare în vestiar: „Asta valorează mai mult decât un meci trucat!”

Căpitanul Mehdi Taremi (în prim plan) a fost purtătorul de cuvânt al frustrării iranienilor / Foto: Imago Images

Articol de Daniel Scorpie   —  sâmbătă, 27 iunie 2026

Iran a ratat dramatic clasarea pe locul al doilea în Grupa G, remizând (1-1) cu Egipt, și tremură pentru a se califica în „16-mile” CM 2026. Asiaticii speră acum ca jocul rezultatelor să-i mențină în zona celor mai bune opt echipe care merg mai departe de pe poziția a treia.

Iran - Egipt 1-1 a fost meciul care a stârnit o mare controversă de arbitraj după ce golul marcat în minutul 90+3 de Khalilzadeh s-a anulat cu VAR, pentru poziție infimă de ofsaid.

Remiza i-a lăsat pe persani pe a treia poziție cu trei puncte (trei egaluri a mai făcut Capul Verde la acest Mondial), golaverajul (3-3) făcându-i să tremure în așteptarea finalulul în grupele J, K și L, ale căror ultime meciuri se joacă în următoarele 12 ore. Iran este pe locul al 6-lea, dar poate fi întrecută de RD Congo, Croația și Algeria.

În minutul 90+3, Iran a marcat prin Khalizadeh, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid, după intervenția VAR. // FOTO: captură Antena 3

„Pentru noi, fotbalul e mai mult decât o competiție pentru rezultate, e test de caracter. Fair-play-ul e sufletul jocului”

Mândria persană i-a motivat pe asiatici să treacă peste discriminările americane legate de vize și să-și intensifice eforturile pentru a reuși calificarea mai departe.

După remizele cu Noua Zeelandă și cu Belgia, egalul cu scandal contra Egiptului a adus un sentiment de umilință, dar a menținut vie speranța de a prinde biletul norocos pentru șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale 2026.

În așteptarea continuării aventurii la competiția nord-americană, iranienii au părăsit terenul în lacrimi și au lăsat mesajul obișnuit de după meci (se întâmplase la Los Angeles, după 0-0 Belgia) pe tabla tactică din vestiarul de pe terenul Lumen Field din Seattle.


Scrisoarea lăsată în vestiarul stadionului din Seattle de iraneni după egalul cu Egipt (1-1)

Gazzetta dello Sport a remarcat că de data aceasta tonul adresat rivalilor lor a fost, categoric, diferit: „Venim din Iran, o țară care, de mii de ani, a prețuit onoarea mai presus de victorie. Pentru noi, fotbalul este mai mult decât o competiție pentru rezultate, este un test de caracter.

Hashtagurile mesajului sunt trimitere la echipele implicate: Austria, Algeria, Ghana, Congo, Uzbekistan și Croația

Punctele pot fi câștigate în multe feluri, însă respectul, NU. O echipă poate avansa dintr-o grupă, dar numai prin corectitudine și onoare se poate merge cu capul sus. Fair-play-ul nu este doar o regulă a fotbalului, e sufletul jocului”, s-a putut citi pe o coală de hârtie lipită de o tablă.

Referirea e în mod specific la celelalte echipe care mai trebuie să intre pe teren pentru a-și asigura calificarea, cu unele suspiciuni de blat.

Iran nu au pierdut niciun meci în grupă la CM 2026, 2-2 cu Noua Zeelandă, 0-0 cu Belgia și 1-1 cu Egipt / Foto: Imago Images

Hashtagurile mesajului sunt, de fapt, în mod deliberat trimitere la naționalele implicate: Austria, Algeria, Ghana, Congo, Uzbekistan și Croația. Toate echipele vor juca pentru calificarea în șaisprezecimile de finală în ultimele 90 de minute, pentru care Taremi&Co au făcut apel la fair-play.

Într-adevăr, cu două remize de salon între Ghana și Croația, respectiv Algeria și Austria, alături de victoria lui RD Congo asupra Uzbekistanului, iranienii ar fi eliminați din competiție.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.