Fotbal   •   Liga 1   •   DINAMO

Nu mai voia să audă de Dinamo, acum s-a răzgândit: „E ca o iubire interzisă”

Adrian Mihalcea a fost antrenorul lui Dinamo, în 2020

Articol de Alexandru Barbu   —  duminică, 28 iunie 2026

Adrian Mihalcea, 50 de ani, susține că și-a schimbat perspectiva față de Dinamo.

Acum antrenor la UTA, Mihalcea a fost un atacant important al „câinilor”. E de două ori campion al României cu Dinamo (2000, 2002) și triplu câștigător al Cupei (2000, 2001, 2005). A înscris 68 de goluri în 181 de meciuri pentru „haită”, fiind între primii marcatori din istoria clubului.

A activat și ca antrenor la Dinamo, în 2020, când era pandemie. Un mandat scurt, nereușit, de 7 meciuri, la finalul căruia Mihalcea afirma că nu s-ar mai întoarce la roș-albi.

Adrian Mihalcea „face pace” cu Dinamo: „E ca o iubire interzisă”


Prezent de curând în studioul GSP Live, Mihalcea a spus că s-a răzgândit.

„Ușor-ușor se închide rana. Am avut niște declarații, erau foarte dure - și așa am simțit la momentul acela, că n-o să mă mai întorc niciodată -, dar am îmbătrânit, m-am așezat un pic și gândesc altfel. E ca o iubire de-aia interzisă: «Nu te mai vreau, dar te-aș vrea mereu», la modul acesta.

Am disecat și m-am gândit la toate cele... Ăla n-a fost fotbal, în pandemie. A fost un risc din partea mea, îmi doream enorm, dar noi am făcut atunci doar 6 antrenamente...

Erau multe probleme, jucători care nu mai voiau să se antreneze, pe drept, că aveau 4-5 luni restanțe. Plus că nu știai ce să faci. La testele de COVID, jumătate din echipă era căzută...


În fine, mi-am schimbat optica. Am avut durerea aia în suflet la momentul acela, într-un context care nu mai contează acum. E extraordinar că și ei sunt într-un progres vizibil, și cariera mea a avut o turnură pozitivă, așa că lucrurile sunt bine din punctul ăsta de vedere”, a declarat tehnicianul, la GSP Live.

8 echipea antrenat Adrian Mihalcea: Unirea Slobozia, ACS Berceni, Dunărea Călărași, CS Mioveni, Dinamo, Chindia, Gloria Buzău și UTA. A fost și „secundul” naționalei României

Cornel Dinu îl vedea înlocuitorul lui Kopic, Dinamo a angajat un portughez

Dinamo a schimbat antrenorul în această vară: în locul lui Zeljko Kopic a venit Nuno Campos. Înainte ca portughezul să fie instalat, Cornel Dinu îl propunea tocmai pe Mihalcea pentru banca tehnică a „câinilor”.

Cred că există o oportunitate să fie un antrenor care cunoaște trăirile din vestiar și de pe bancă, iar pentru mine acela este Adi Mihalcea. A salvat niște echipe și a creat un fotbal bun atât la Slobozia, cât și la Arad, neavând niște condiții deosebite”, declara „Procurorul” la Prima Sport 1.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.