Adrian Mihalcea, 50 de ani, susține că și-a schimbat perspectiva față de Dinamo.
Acum antrenor la UTA, Mihalcea a fost un atacant important al „câinilor”. E de două ori campion al României cu Dinamo (2000, 2002) și triplu câștigător al Cupei (2000, 2001, 2005). A înscris 68 de goluri în 181 de meciuri pentru „haită”, fiind între primii marcatori din istoria clubului.
A activat și ca antrenor la Dinamo, în 2020, când era pandemie. Un mandat scurt, nereușit, de 7 meciuri, la finalul căruia Mihalcea afirma că nu s-ar mai întoarce la roș-albi.
Adrian Mihalcea „face pace” cu Dinamo: „E ca o iubire interzisă”
Prezent de curând în studioul GSP Live, Mihalcea a spus că s-a răzgândit.
„Ușor-ușor se închide rana. Am avut niște declarații, erau foarte dure - și așa am simțit la momentul acela, că n-o să mă mai întorc niciodată -, dar am îmbătrânit, m-am așezat un pic și gândesc altfel. E ca o iubire de-aia interzisă: «Nu te mai vreau, dar te-aș vrea mereu», la modul acesta.
Am disecat și m-am gândit la toate cele... Ăla n-a fost fotbal, în pandemie. A fost un risc din partea mea, îmi doream enorm, dar noi am făcut atunci doar 6 antrenamente...
Erau multe probleme, jucători care nu mai voiau să se antreneze, pe drept, că aveau 4-5 luni restanțe. Plus că nu știai ce să faci. La testele de COVID, jumătate din echipă era căzută...
În fine, mi-am schimbat optica. Am avut durerea aia în suflet la momentul acela, într-un context care nu mai contează acum. E extraordinar că și ei sunt într-un progres vizibil, și cariera mea a avut o turnură pozitivă, așa că lucrurile sunt bine din punctul ăsta de vedere”, a declarat tehnicianul, la GSP Live.
8 echipea antrenat Adrian Mihalcea: Unirea Slobozia, ACS Berceni, Dunărea Călărași, CS Mioveni, Dinamo, Chindia, Gloria Buzău și UTA. A fost și „secundul” naționalei României
Cornel Dinu îl vedea înlocuitorul lui Kopic, Dinamo a angajat un portughez
Dinamo a schimbat antrenorul în această vară: în locul lui Zeljko Kopic a venit Nuno Campos. Înainte ca portughezul să fie instalat, Cornel Dinu îl propunea tocmai pe Mihalcea pentru banca tehnică a „câinilor”.
„Cred că există o oportunitate să fie un antrenor care cunoaște trăirile din vestiar și de pe bancă, iar pentru mine acela este Adi Mihalcea. A salvat niște echipe și a creat un fotbal bun atât la Slobozia, cât și la Arad, neavând niște condiții deosebite”, declara „Procurorul” la Prima Sport 1.
- GSP Live, emisiunea realizată din studioul Gazetei Sporturilor și moderată de Alexandru Barbu, poate fi urmărită de luni până vineri, de la ora 11:00, pe pagina de Facebook, canalul de YouTube, contul de TikTok, precum și pe site-ul Gazetei Sporturilor, GSP.ro
{{text}}