Fotbal   •   Liga 1   •   FCSB

Noul transfer de la FCSB face exact ce vrea Becali » Cum ar putea arăta echipa cu el în teren

Eddy Gnahore / Sursă foto: Instagram

Articol de Sergiu Alexandru   —  marţi, 07 iulie 2026

FCSB e aproape de al doilea transfer al verii: Eddy Gnahore. Așa a dezvăluit patronul roș-albaștrilor, Gigi Becali, declarându-se încântat de aducerea fostului jucător de la Dinamo.

Mijlocașul defensiv de 32 de ani a jucat pentru alb-roșii din ianuarie 2024 și a plecat liber de contract, după ce nu a ajuns la un acord pentru prelungire. În sezonul recent încheiat, francezul a fost printre cei mai buni jucători ai lui Dinamo, având în dreptul său cifre impresionante.

Și are toate șansele să se impună în duelul pentru titularizare cu viitori săi rivali pe post, Joao Paulo și Ofri Arad, cei doi mijlocași centrali pe care FCSB se va baza în sezonul viitor, în condițiile în care Mihai Lixandru e ca și plecat.

Eddy Gnahore, cifre impresionante în ultimul sezon


În sezonul recent încheiat, francezul a bifat 43 de meciuri, 4111 minute în total, reușind două goluri și două pase de gol. Iar randamentul său a fost unul excelent, potrivit raportului Wyscout.

A fost extrem de implicat în joc și a respectat una dintre cerințele lui Gigi Becali: nu s-a ascuns de minge. A primit 2074 de pase și a trimis 2711 pase (93% dintre ele fiind precise). Și, deși e un jucător de profil defensiv, a fost activ și în treimea adversă, unde a pasat de 253 de ori.

106pase lungi a trimis Gnahore (65% precise)

Mijlocașul defensiv a arătat bine și în dueluri. A fost implicat în 466 de dueluri, câștigând 49% dintre ele. Și la capitolul dueluri defensive stă bine, câștigând 68,4% dintre cele 152 în care a fost implicat. În plus, a înregistrat 328 de recuperări, iar numărul mingilor pierdute a fost de 300.


178 de intercepții a avut Gnahore sezonul trecut

Cum ar putea arăta FCSB cu Eddy Gnahore

În noul sezon, FCSB va veni cu o formulă schimbată față de cea cu care a jucat în anul competițional precedent. Iar la nivelul liniei de mijloc vor fi cele mai multe schimbări, urmând ca, după plecarea lui Șut și Lixandru, linia de mijlocași defensivi să fie alta.

În funcție de sistemul pe care Marius Baciu va miza, FCSB poate alinia diferite formule de start, mai ales că mijlocașii disponibili, Gnahore, Arad și Joao Paulo, pot evolua fie ca închizători, fie ca interi.

  • FCSB în 4-3-3: Târnovanu – Labonne, Dawa, M. Popescu, Pădurariu – J. Paulo, Gnahore, Fl. Tănase – Miculescu, Bîrligea, Cisotti (Oct. Popescu)

  • FCSB în 4-2-3-1: Târnovanu – Labonne, Dawa, M. Popescu, Pădurariu – J. Paulo, Gnahore (Arad) – Miculescu, Fl. Tănase, Cisotti (Oct. Popescu) – Bîrligea

  • FCSB în 4-3-2-1: Târnovanu – Labonne, Dawa, M. Popescu, Pădurariu – J. Paulo, Gnahore, Cisotti (Arad) – Fl. Tănase, Miculescu – Bîrligea

Mijlocașul francez Eddy Gnahore ar negocia trecerea la FCSB. Ce salariu solicită fostul jucător al lui Dinamo?

Nu mai e niciun pericol să fie deturnat, nu se mai poate. Mi-a plăcut tot timpul, are cu cine să joace fotbal. Fotbalist pe care îl știu, măcar îl știm 100%, joacă. Va fi unul dintre cei mai bine plătiți jucători, am făcut un efort financiar.

Aici «ardea», căutam mijlocaș central de un an. Gnahore cu Joao Paulo sau Arad, unul din ăștia doi, așa va arăta mijlocul.

Nu mă interesează să dau lovituri sau să concurez cu cineva, vreau să fiu numărul 1 și să fac ce trebuie să fac ca să fiu numărul 1, atât. Că fac concurență cu Dinamo e adevărat, contează pentru noi, anul ăsta mi-am dat seama. Lui Gnahore i-am spus lui MM eu acum vreo două săptămâni: «Bă, Mihai, mi-a venit mie în cap să, ia vezi, mă, că Gnahore ai zis că a făcut, că a dres, ia mai încearcă o dată, poate n-a semnat.»



- Gigi Becali

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.