Fotbal   •   Liga 1   •   CORVINUL

Corvinul și-a prezentat lotul pentru revenirea în Superligă » Când ar putea juca pe stadionul din Petroșani

+18 Foto
Prezentarea echipei Corvinul pentru noul sezon de Superligă. Foto: Facebook Corvinul Hunedoara

Articol de Andrei Crăiţoiu   —  joi, 09 iulie 2026

Corvinul Hunedoara și-a prezentat oficial lotul cu care va aborda noul sezon al Superligii, competiție în care a revenit după o pauză de 34 de ani. Singurul dezavantaj este că echipa va disputa meciurile de pe teren propriu la Arad, urmând ca, după finalizarea lucrărilor, să se mute pe stadionul din Petroșani.

Corvinul se pregătește în ritm alert pentru startul noului sezon competițional. Echipa antrenată de Florin Maxim va disputa primul meci din Superligă luni, 20 iulie, la Arad, împotriva formației Csikszereda.

La prezentarea oficială a lotului pentru noul sezon, căpitanul Alexandru Neacșa a transmis un mesaj fanilor hunedoreni prezenți în centrul orașului.

+18 Foto
Prezentarea echipei Corvinul pentru noul sezon de Superligă. Foto: Facebook Corvinul Hunedoara

„Vă mulțumesc pentru susținerea voastră. Avem nevoie să fiți alături de noi, vreau să fiți acolo, la stadion. Am simțit căldura voastră până acum și vreau să fiți alături de noi și în continuare”, a spus acesta.

„Hunedoara a devenit un nume prin sport”

La evenimentul de prezentare a echipei a participat și primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouțanu. Acesta și-a amintit de Mircea Lucescu și a declarat:

„Nu este vorba doar despre fotbal, ci despre identitatea sportivă a orașului, care a meritat mult mai mult. Prin sport, Hunedoara a devenit cunoscută în urmă cu mulți ani, atunci când Mircea Lucescu își începea cariera aici. Amintirile pe care le-a împărtășit peste tot ne-au făcut să ne întrebăm de ce nu am putea redeveni ceea ce am fost cândva. I-am făcut o promisiune, aceea de a aduce Corvinul în Liga 1. Acești oameni minunați au reușit să i-o îndeplinească.”


Edilul a transmis și un mesaj suporterilor:

„Pe stadion nu susținem doar o echipă de fotbal, ci dezvoltarea sportivă a unui oraș întreg. Hunedoara a devenit un nume prin sport, nu doar prin Castelul Corvinilor sau Iancu de Hunedoara. Este complicat că jucăm la Arad, dar probabil nu pentru mult timp. Sperăm ca, în curând, să ne mutăm mai aproape, la Petroșani”.

+18 Foto
Prezentarea echipei Corvinul pentru noul sezon de Superligă. Foto: Facebook Corvinul Hunedoara

Speră să obțină rapid omologarea stadionului din Petroșani

Potrivit presei locale, lucrările de modernizare a stadionului din Petroșani sunt realizate în proporție de peste 80%. Primarul Tiberiu Iacob-Ridzi estimează că arena va putea fi omologată în scurt timp.

„Se trag cablurile pentru alimentarea transformatoarelor și a instalației de nocturnă, astfel că lucrările sunt în linie dreaptă. Eu sper ca, în jurul datei de 15 august, să fim în situația de a chema reprezentanții Federației Române de Fotbal pentru omologarea stadionului”, a declarat edilul, potrivit Cronica HD.

Potrivit sursei citate, costul total al lucrărilor de modernizare se ridică la aproximativ 720.000 de euro.

În prezent, stadionul nu îndeplinește cerințele minime pentru găzduirea meciurilor din Superligă. Sunt necesare turnichete de acces, scaune VIP, cabine pentru comentatori, zone speciale pentru instalarea sistemului VAR, precum și o infrastructură electrică capabilă să suporte un consum ridicat.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.