Echipa de conducere a Federației Române de Gimnastică s-a destrămat după ce vicepreședintele Alina Drăgan și-a anunțat demisia. De asemenea, Gina Gogean și-a exprimat punctul de vedere, luându-i apărarea colegei sale și criticând modul de lucru al FRG.
Ultimii ani au fost extrem de tulburi pentru Federația Română de Gimnastică, instituție care a trecut prin mai multe scandaluri. Situația nu pare să se schimbe, iar luni, 13 iulie, Alina Drăgan, vicepreședintele FRG, și-a anunțat demisia.
„Astăzi se încheie un capitol din viața mea: 34 de ani dedicați în întregime Federației Române de Gimnastică. După o lungă perioadă de reflecție, am luat una dintre cele mai dificile decizii din viața mea: să îmi închei activitatea ca angajat al Federației Române de Gimnastică, prin încetarea contractului meu individual de muncă din funcția de expert sportiv”, a scris ea pe Facebook.
Alina Drăgan și-a dat demisia din FRG: „Dialogul s-a redus, comunicare a devenit tot mai dificilă”
Drăgan a afirmat că spera că, împreună cu președintele Ioan Suciu și cu ceilalți membri ai conducerii, vor construi o echipă, însă acest lucru nu s-a întâmplat.
„Am crezut într-o Federație administrată prin dialog, respect, profesionalism, transparență și responsabilitate. Am crezut într-o instituție în care experiența oamenilor este valorificată, iar deciziile importante sunt discutate și asumate împreună. [...]
În locul colaborării pe care o așteptam, am întâlnit un mod de conducere în care dialogul s-a redus, comunicarea a devenit tot mai dificilă, iar deciziile importante au fost luate fără o consultare reală. De prea multe ori, cei care trebuiau să le pună în aplicare au fost informați prea târziu sau chiar deloc”, a explicat vicepreședintele FRG.
Drăgan a afirmat că a venit cu planuri de lucru, propuneri, soluții, dar acestea nu au putut compensa „lipsa de organizare, planificare, comunicare și asumare instituțională”. Picătura care a umplut paharul a fost legată de organizarea Cupei Mondiale de gimnastică.
„Am atras atenția din timp asupra activităților care trebuiau realizate, asupra termenelor care nu mai puteau fi amânate și asupra riscurilor generate de lipsa planificării. Multe dintre aceste avertismente au rămas fără rezultat, iar activități care trebuiau pregătite cu luni înainte au fost împinse spre ultimele săptămâni”, a subliniat Drăgan.
Prin urmare, după 34 de ani de activitate, ea a decis să demisioneze din Federația Română de Gimnastică și să tragă un semnal de alarmă.
„Cel mai greu îmi este că această decizie vine într-un moment delicat pentru federație. Știu că plecarea mea poate crea dificultăți suplimentare și regret sincer acest lucru. Dar ar fi fost incorect să rămân și să continui să răspund pentru un mod de conducere în care nu mai cred.
Îmi asum și partea mea de responsabilitate. Am susținut actuala conducere pentru că am crezut că reprezintă cea mai bună alegere pentru Federația Română de Gimnastică. Astăzi recunosc, cu regret, că această așteptare nu s-a confirmat și îmi cer scuze tuturor celor care au avut încredere în mine și în proiectul pe care l-am susținut”, a concluzionat Drăgan.
Gina Gogean: „O federație nu se construiește prin excluderea vocilor care au experiență”
Un mesaj similar a fost postat și de Gina Gogean, celălalt vicepreședinte al Federației Române de Gimnastică. „Am susținut candidatura actualului președinte cu convingerea că vom construi o echipă unită, în care experiența profesională va fi valorificată, iar deciziile importante vor fi luate prin consultare, dialog și asumare comună”, și-a început ea mesajul.
Gogean a scris că FRG se îndepărtează tot mai mult de strategia prezentată și că e nevoie de un dialog real cu cei ce muncesc zi de zi pentru gimnastica românească.
„Comunicarea deficitară, lipsa consultării și luarea unor decizii fără implicarea celor care trebuie să le pună în aplicare afectează funcționarea instituției, generează tensiuni și slăbesc încrederea oamenilor în conducerea federației”, a transmis fosta gimnastă.
Gogean a precizat că demisia Alinei Drăgan trebuie privită „ca un semnal de alarmă pe care nu avem dreptul să îl ignorăm”. Prin urmare, ea a luat decizia de a se delimita de actuala manieră de conducere a FRG.
„Nu mă regăsesc într-un model administrativ în care dialogul este înlocuit de decizii unilaterale, experiența profesională este ignorată, iar responsabilitatea nu este împărtășită la nivelul echipei de conducere. Cred că o federație puternică se construiește prin colaborare, respect reciproc și asumarea deciziilor, nu prin excluderea vocilor care au experiență și pot contribui la dezvoltarea acestui sport”, a concluzionat Gogean.
Corina Ungureanu: „Aplecarea asupra problemelor multiple din loturi ar trebui să fie prioritatea numărul 1”
Mesajele Alinei Drăgan și Ginei Gogeanu au stârnit o reacție din partea Corinei Ungureanu, fostă gimnastă, în prezent antrenoare.
„Am tot sperat că lucrurile nu vor ajunge în acest punct si că vor reuși cumva sa se regăsească toți trei în aceeași echipă care a plecat la acest drum mai ales că probleme din vechea conducere au dat și încă dau multe bătăi de cap noii echipe”, a dezvăluit ea.
Ungureanu a afirmat că situația actuală a fost declanșată de comunicarea deficitară și a precizat care crede că ar trebui să fie prioritatea FRG.
„Cred că mai multă aplecare asupra problemelor multiple în interiorul loturilor și mai ales în comunicare cu sportivele este esențială în acest moment și ar trebui sa devină prioritatea numărul unu. Nimeni nu vrea sa ia locul nimănui! Nimeni nu aleargă după funcții, ba mai mult, mulți tind să fugă când își dau seama de volumul de muncă, de presiune și responsabilități din gimnastică! Daca tot ne-am înhămat la drum, hai să și muncim, să comunicăm, să ne respectăm”, a conchis Ungureanu.
Contactat pentru a-și spune punctul de vedere, președintele Ioan Suciu nu a dat un răspuns până în acest moment.
{{text}}