International   •   Campionatul Mondial de Fotbal 2026   •   ARGENTINA

De-aici a plecat Leo Messi în căutarea gloriei mondiale » „Era așa bun că-ți venea să-l lovești, iarăși și din nou!”

Aceasta este casa din orașul Rosario în care s-a născut și a crescut Lionel Messi / Foto: TycSports.com

Articol de Daniel Scorpie   —  sâmbătă, 18 iulie 2026

La numărul 525 pe strada Lavalleja, într-un cartier modest din orașul Rosario, provincia Santa Fe, se află casa în care a copilărit unul dintre cei mai mare fotbaliști ai lumii. La doar câțiva pași, se află micul teren unde a învățat să joace Lionel Messi, care, la 39 de ani, va lupta pentru al doilea titlul suprem în finala de duminică seară împotriva Spaniei.

Căpitanul Argentinei, totodată și cel mai bun marcator la Cupa Mondială 2026 cu opt goluri (la egalitate cu Kylian Mbappe, dar are mai multe assisturi), încearcă să îl depășească pe legendarul Diego Armando Maradona și să ia al doilea titlu mondial, după performanța realizată în urmă cu patru, la ediția invernală din Qatar.

Messi vedea lumina zilei cu un an și două zile după ce marele Diego semna cu „Mâna lui Dumnezeu” și cu „Golul Secolului” victora epică din sfertul de finală din Mexic 1986, tot contra Angliei (2-1), pe care Leo a învins-o miercuri în semifinale însă.

Diego Maradona în timpul meciului cu Anglia din 1986

La fel ca Maradona în 1986, Messi a fost decisiv, oferind două assisuri pentru remontada Argentinei contra Angliei

Pe strada Lavalleja la numărul 525 din Rosario - provincia Santa Fe - se găsește casa martoră la nașterea lui Lionel Andrés Messi, căpitanul naționalei Argentinei, considerat de mulți drept cel mai mare jucător din toate timpurile.

Evenimentul a avut loc pe 24 iunie 1987, la 367 de zile de la victoria asupra Angliei, cu un rezultat repetat miercuri contra aceluiași adversar, dar în semifinalele Cupei Mondiale din 2026 din Statele Unite, Mexic și Canada. Și, la fel ca Maradona cu 40 de ani mai devreme, Lionel Messi a fost decisiv, oferind două assisuri la remontada Argentinei.

TyCSports a publicat un reportaj, în care surprinde, făcând poze casei, un bărbat cu fiul său pe bicicletă, purtând tricoul echipei Leones de Rosario, clubul fondat de familia Messi.


Harry Kane și Lionel Messi, în Anglia - Argentina / Foto: Imago Images

„Am crescut cu Leo”, a mărturisit Pablo când a fost provocat la discuție de reporterul argentinian. Picturile murale care înconjoară casa lui nu sunt cu Messi. Sunt cu „Leo”, cum remarcă TyCSports.com.

„Nu credeam că va ajunge așa grozav, dar cu siguranță Leo a fost și este unul dintre cei mai buni fotbaliști ai lumii”

„Am mers la școala primară și la liceu cu Rodrigo (n.r - fratele mai mare al lui Leo) și sunt prieten cu Matías (cel mijlociu). Lucrez la Leones datorită lui”, dezvăluie Pablo.

La doar câțiva metri distanță se află La Bajada, un maidan cu un mic teren de fotbal, unde numărul 10 începea deja să arate celor din cartier de ceea ce era capabil.

„Nu credeam că va fi atât de grozav, dar cu siguranță a fost și e unul dintre cei mai buni”, a afirmat el. „Aveam 15 ani, iar el, șapte și obișnuiam să trișăm la jocul de pâine cu brânză ca să-l alegem în echipă pe Leo”.

Terenul de lângă casă pe care bătea mingea cu copiii Lionel Messi în Rosario / Foto: captură TyC Sports

„De mic copil, și dacă era lovit, el continua să alerge pe teren. Îl aruncau în aer și, chiar în timp ce cădea, Leo deja recupera mingea. Îți venea să-l lovești din nou și... din nou”

Pablo spune că uneori talentul său era enervant: „De mic copil, și dacă era lovit, el continua să meargă. Îl aruncau în aer și, în timp ce cădea, deja recupera mingea. Îți venea să-l lovești din nou și din nou”.

„Pablo s-a urcat înapoi pe bicicletă cu fiul său și și-a continuat drumul. Totul a rămas la fel: Messi este încă „Leo”. E încă fiul lui Jorge și al Celiei María.

Este încă fratele lui Rodrigo, Matías și María Sol. Este încă cel mai bun jucător de fotbal din lume”, conchide TyC Sports.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.