Fotbal   •   Liga 1   •   GSP LIVE

Buget COLOSAL în Superliga: „20 de milioane de euro, plus transferuri”

Universitatea Craiova a cucerit tripla internă (titlu, Cupă, Supercupă), foto: Ionuț Iordache (GSP.ro)

Articol de Alexandru Barbu, Răzvan Stamatiu   —  miercuri, 05 august 2026

Pavel Badea, 59 de ani, directorul Clubului Sportiv Universitatea Craiova, a vorbit astăzi, la GSP Live, despre bugetul campioanei României pentru sezonul '26-'27.

  • Badea a rostit sume exacte, afirmând că bugetul operațional al Craiovei, fără transferuri, se ridică la 20 de milioane de euro!

  • Fostul jucător al oltenilor susține în același timp că e nevoie chiar de mai mulți bani pentru accederea în Champions League.

Pavel Badea, directorul CS Universitatea Craiova: „Bugetul Craiovei este de 20 de milioane de euro”

Bugetul Universității Craiova pentru acest sezon este de 20 de milioane de euro. Mă refer la bugetul operațional, fără transferuri”, a declarat Badea, partenerul campioanei en-titre.


5,4 milioane de euroa plătit Craiova pentru transferuri în această vară: 2,5 milioane pentru Răzvan Sava, 1,5 pentru Simon Elisor, 1 pentru Heri Tavares, 400.000 pentru Ronaldo Webster

Craiova a fost eliminată de Levski Sofia din tururile preliminare Champions League, 2-3 la general. A coborât în Europa League, turul 3, unde o va înfrunta pe KuPS Kuopio din Finlanda.

Cred că un club din România are nevoie de mult mai mult pentru a se apropia de tabloul principal Champions League. Cel puțin 50-60% în plus față de bugetul pe care l-am spus înainte.

Dar nu numai bugetul e determinant. Important e să ai un management competitiv, să ai scouteri care să aducă jucătorii cei mai utili sistemului pe care antrenorul îl utilizează. Sunt mulți factori care trebuie luați în calcul. Există de multe ori riscul să ai jucători foarte valoroși, dar care să nu poată să formeze o echipă competitivă.


Invers, există situația în care ai jucători medii spre buni care, angrenați într-un sistem de joc, conectați la importanța obiectivelor pe care echipa le are, să reușească mai mult decât ceea ce ar reuși echipe cu jucători mult mai valoroși”, a declarat Badea, la GSP Live.

Pavel Badea, directorul Clubului Sportiv Universitatea Craiova

Este clar că traseul din Europa League ar putea fi exploatat de echipa noastră, însă rezultatele se văd pe teren. În urma unui joc bun, te poți califica în Conference deja după meciul cu KuPS. Noi ne dorim să avem două meciuri reușite, care ar aduce, dincolo de certitudinea că ești într-o grupă europeană, și resursă financiară, și puncte pentru echipele românești în cupele europene



- Pavel Badea, director CS Universitatea Craiova, la GSP Live

„Îl felicit pe Mihai Rotaru”

În spatele Universității Craiova s-a format o rețea de acționari extrem de puternică. Nu mai puțin de 12 nume figurează în structura acționariatului:

Iar Badea îl felicită pe Mihai Rotaru pentru că a atras investitori în „condițiile actuale economice”.

„În primul rând, îl felicit pe Mihai Rotaru că a reușit să-i determine pe cei care sunt în momentul actual în acționariatul echipei să vină lângă Craiova. Este exclusiv meritul lui că a reușit acest lucru. Nu este ușor în condițiile actuale economice să găsești oameni care să vină să investească în sport.

Urmăresc acest fenomen de mai mult de 40 de ani. Pot spune cu certitudine că, în momentul actual, celelalte sporturi, în afară de fotbal, traversează perioade extrem de dificile.

Clubul Sportiv Universitatea Craiova are 15 secții. Fotbalul își desfășoară activitatea în parteneriat cu Clubul Sportiv Universitatea Craiova, de aceea vă dau aceste informații. Celelalte 14 secții din cadrul clubului au mari dificultăți în a reuși să-și acopere cheltuielile necesare performanței.

Încă din 2013, de când am început acest proiect, domnul Rotaru avea această intenție. La un moment dat am crezut că sunt doar simple declarații, însă ceea ce a reușit în ultimii doi ani îmi dă certitudinea că seriozitatea e la ea acasă, prin prisma modului în care abordează acest aspect”, a mai precizat Badea.

O să mai vină și alți oameni de afaceri lângă echipă? „Din câte știu, Mihai Rotaru este deschis în această privință, pentru că este un proiect bazat pe seriozitate, pe bună organizare, pe respect față de suporterii noștri și pe respect față de competitori. Nu sunt doar vorbe goale, constat asta de ani de zile.

Universitatea Craiova transmite seriozitate, transmite organizare bună. Observați că nu este implicată în situații care să atragă lucruri negative, cum se întâmpla în trecut”, a comentat conducătorul CS Universitatea Craiova.

Sunt mai multe echipe angrenate în lupta la titlu. Îi văd pe cei de la Rapid, Dinamo, FCSB. Nu trebuie neglijați nici cei de la CFR, Universitatea Cluj



- Pavel Badea, director CS Universitatea Craiova, la GSP Live

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.