International   •   Campionate   •   BARCELONA

Hansi Flick atacă subiectele zilei: „L-am văzut fericit pe Araujo. Ferran Torres...”

Hansi Flick / Foto: Imago

Articol de Aurelian Botezatu   —  duminică, 09 august 2026

După triunghiularul de la Udine, cu Nottingham Forest (1-0) și Udinese (0-1), antrenorul Barcelonei, Hansi Flick, a vorbit despre plecarea lui Ronald Araujo la Liverpool și despre posibilul transfer al lui Ferran Torres la PSG.

Chiar înaintea turneului, campioana Spaniei l-a cedat pe Ronald Araujo (27 de ani) lui Liverpool, cu titlu de împrumut. O decizie surprinzătoare, pe care antrenorul Hansi Flick le-a explicat-o jurnaliștilor prin aceea că trebuie să le facă loc tinerilor în lot. Mai mult, el a dezvăluit că internaționalul uruguayan chiar era fericit când s-au văzut ultima oară.

A trebuit să luăm niște decizii dificile. Ne-am sfătuit. Aceasta este situația. Toate echipele trebuie să facă schimbări. Trebuie să le facem loc jucătorilor tineri”, a punctat tehnicianul german, înainte de a face trimitere la ultima întâlnire pe care a avut-o cu Araujo.

Hansi Flick: „Stilul de joc al lui Ronald Araujo este diferit de ceea ce prefer eu”


„Ronald este un tip grozav și un jucător fantastic. Dar stilul lui de joc este diferit de ceea ce prefer eu. Este puternic, rapid... e păcat. A fost dificil pentru că nu am reușit să-l integrez atât cât mi-aș fi dorit. A fost afectat de greșelile din trecut. Am vorbit.

L-am văzut fericit și îi urez tot binele. Schimbările sunt normale în viață și în fotbal. E mult zgomot în jur. Știm ce vrem. Vrem să îmbunătățim echipa. Suntem calmi. Mulți jucători vor sosi săptămâna viitoare. Acest presezon nu este normal, pentru că avem foarte puțin timp la dispoziție ca să ne pregătim cum trebuie”, a comentat Flick.

Barcelona vrea să-l aducă în locul lui Araujo pe argentinianul Cristian Romero, pe care-l vizează și Interul lui Cristi Chivu. Tottenham solicită în schimb 40 de milioane de euro în schimbul apărătorului central pe care-l are sub contract până-n 2029.

Hansi Flick despre Ferran Torres: „Respect vacanțele jucătorilor”


Un alt subiect fierbinte al acestor zile la Barcelona este Ferran Torres. Eroul Spaniei în finala Mondialului 2026, cu Argentina (1-0), atacantul va reveni luni din vacanță, dar nu e clar dacă va rămâne. Are o ofertă tentantă de la PSG și campioana Spaniei a decis că, dacă nu prelungește în termenii propuși de club, îl va vinde.

Hansi Flick susține că, până acum, n-a avut nicio discuție cu Torres: „Respect vacanțele jucătorilor, nu știu nimic. Nu am vorbit cu el. În acest week-end m-am concentrat doar pe acest turneu triunghiular”.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.