Echipa feminină a României s-a clasat pe poziția a 11-a în concursul de calificare pe echipa din cadrul Campionatelor Europene, ratând șansa de a avansa în finala de duminică. A obținut, însă, biletul pentru Campionatele Mondiale de la Rotterdam.
Participarea gimnastelor române la Campionatele Europene de la Zagreb s-a finalizat după prima zi. Alexia Blănaru, Maria Ceplinschi, Ariana Cotu, Sabrina Maneca Voinea și Daria Tanasă eu evoluat în ultima subdiviziune a calificărilor pe echipe, a 5-a, alături de Croația, Germania, Letonia, Franța, Polonia, Italia și Israel.
La finalul concursului, cu un punctaj total de 151,129, a ocupat locul al 11-lea, ratând prezența în finala de duminică. Acolo au avansat primele 8 reprezentative, Rusia, cu 164,797 și concurând sub denumirea de World Gymnastics 2 situându-se detașat pe poziția de frunte, cu 164,797.
Celelalte calificate sunt, în ordine, Italia, Marea Britanie, Germania, Franța, Țările de Jos, Spania și Belgia.
Cu această clasare, locul 11, reprezentativa tricoloră și-a asigurat biletul pentru Campionatele Mondiale de la Rotterdam, din 17 – 25 octombrie, acolo unde merg de la Europene primele 13 națiuni.
La precedenta ediție a Campionatelor Europene, cea de la Rimini 2024, România, cu Ana Bărbosu, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarță, Sabrina Voinea și Maria Ceplinschi, a ocupat poziția a patra, după Italia, Marea Britanie și Franța.
Cea mai ridicată notare în tabăra română a aparținut Alexiei Blănaru, la sărituri, unde a avut, însă, o singură execuție. Tot ea a mai luat o notă peste 13, la bârnă, 13,033, acolo unde și Sabrina Voinea a primit 13,000.
Notele gimnastelor române
Gimnastă | Sărituri | Paralele | Bârnă | Sol |
Alexia Blănaru | 13.400 | 11.566 | 13.033 | 12.366 |
Sabrina Voinea | 13.000 | 12.966 | ||
Maria Ceplinschi | 12.966 | 12.733 | ||
Daria Tănasă | 12.800 | 11.000 | 12.566 | |
Ariana Cotu | 12.733 |
Blănaru a fost singura sportivă română care a evoluat la toate aparatele, ea clasându-se pe locul 21 în clasamentul de la individual compus, cu un total de 50,365. Rusoaica Angelina Melnikova (26 de ani), campiona mondială en-titre, a cucerit pentru în premieră titlul, cu un total de 55,932 puncte. Au urmat-o compatrioata Anna Kalmykova, 54,632, și franțuzoaica Elena Colas, 53,966.
Cel mai solid aparat a fost bârna pentru românce, cu două note peste 13,000, urmat de sărituri și sol. Paralelele continuă să fie punctul slab pentru „tricolore”, Ariana Cotu având cea mai bună notă, 12,733.
Nicio reprezentantă a „tricolorelor” nu a reușit să-și asigure prezența în finalele pe aparate, care vor avea loc sâmbătă, 15 august. Cel mai aproape a fost Sabrina Maneca-Voinea la sol, acolo unde, cu 12,966, este rezervă 3.
Astăzi intră în concurs junioarele, în subdiviziunea a 2-a.
{{text}}