Fotbal   •   Liga 1   •   REACȚIE

Anderson Ceara, după ce a plecat din Superliga: „Nu regret că nu am ajuns la FCSB sau CFR”

Anderson Ceara

Articol de Alexandru Stanciu   —  duminică, 16 august 2026

Anderson Ceara (27 de ani) a reacționat după ce a semnat cu National Bank Egypt pe 3 ani, menționând că nu regretă mutările picate în această vară la FCSB și CFR Cluj.

Anderson Ceara a fost foarte aproape de FCSB în această vară. Csikszereda, clubul la care a evoluat în ultimele sezoane, anunțase deja transferul brazilianului la clubul patronat de Gigi Becali, însă mutarea a picat după ce jucătorul a picat vizita medicală.

Ulterior, Ceara a intrat pe firul celor de la CFR Cluj, însă transferul nu s-a mai realizat din aceleași motive.

Anderson Ceara, după ce s-a transferat în Egipt: „Nu regret că n-am ajuns la FCSB sau CFR Cluj”


„Interesul celor de aici a apărut în urmă cu o lună. Am fost convins de aspectul financiar, atât pentru mine, cât și pentru familia mea, dar și de proiectul clubului, care își propune să fie printre cele mai bune echipe din campionatul Egiptului.

Îmi doresc să joc pentru un club care luptă pentru obiective importante și sunt foarte fericit că totul a decurs atât de bine.

Obiectivul meu este să am un sezon foarte bun alături de echipa care a crezut în mine și să atingem obiectivele clubului, acesta fiind cel mai important lucru. Deocamdată, nu vreau să mă gândesc la viitor, vreau să trăiesc intens această experiență alături de noua mea echipă, așa cum am făcut și la Csikszereda.

Am fost foarte surprins de club și de toți oamenii de aici. M-am bucurat foarte mult de felul în care am fost primit. Încă din prima zi m-am simțit ca acasă. Sunt foarte fericit că sunt aici.


Totul este diferit. Înainte locuiam într-un loc foarte rece, iar acum sunt într-un loc foarte călduros. Am nevoie de timp pentru a mă adapta. Din câte am auzit, campionatul este foarte competitiv, iar echipele sunt foarte agresive. Încerc să mă adaptez cât mai repede posibil.

Nu regret că nu am ajuns la FCSB sau CFR. Sunt foarte fericit la noua mea echipă, iar acesta este cel mai important lucru pentru mine”, a declarat Anderson Ceara, potrivit digisport.ro.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.