International   •   Campionate   •   TURCIA

Mirel Rădoi a pierdut din nou în Turcia: 5 jucători români pe teren

Mirel Rădoi // foto: Facebook @ Gaziantep

Articol de Daniel Grigore   —  sâmbătă, 29 august 2026

Gaziantep, echipa antrenată de Mirel Rădoi (45 de ani), a fost învinsă pe teren propriu de Rizespor, 1-2 în etapa 3 a campionatului Turciei.

Etapa trecută, Mirel Rădoi a obținut prima victorie pe banca lui Gaziantep, un 1-0 cu Eyupspor.

Nu a putut lega rezultate pozitive, pentru că astăzi, contra lui Rizespor, a fost învins cu 1-2.

Gaziantep, echipa lui Mirel Rădoi, învinsă de Rizespor


Rizespor a decis soarta meciului încă din prima parte, în care a înscris prin Bulut (minutul 12) și Sowe (35'). Tot ce a putut trupa lui Rădoi în repriza secundă a fost să reducă din handicap, dar târziu, minutul 90+1, printr-un autogol semnat de Zakaria Ariss.

Cinci jucători români au fost implicați în acest meci: Deian Sorescu, Alexandru Maxim și Florin Ștefan la Gaziantep, primii doi integraliști, ultimul schimbat în minutul 65, Valentin Mihăilă și Iustin Doicaru la Rizespor.

Cei doi români de la echipa oaspete au început meciul pe bancă și au fost aruncați în luptă pe parcursul reprizei secunde: Mihăilă în minutul 64, Doicaru în 89'. Pentru cel din urmă, a fost debutul la noua echipă.

Gaziantep rămâne cu 4 puncte după 3 etape. Rizespor, care a învins-o și pe Konyaspor, are 6.


Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.