Echipajele României de 8 plus 1 rame feminin și 8 plus 1 rame mixt vor evolua în finalele pentru medalii în ultima zi a Campionatelor Mondiale de la Amsterdam. Bilanțul tricolor este de o distincție de aur, cucerită la dublu rame de Adriana Adam și Simona Radiș.
- Campionatele Mondiale de canotaj sunt transmise de TVR Sport
- 14:52 - finala 8 plus 1 rame feminin
- 16:08 - finala 8 plus 1 rame mixt
UPDATE 14:15 Barca masculină de 8 plus 1 rame, locul 1 în finala B
Claudiu Neamțu, Mateus Cozminciuc, Mugurel Semciuc, Andrei Mândrilă, Constantin Adam, Sergiu Bejan, Florin Arteni, Fabrizio Scripcariu și cârmaciul Rucsandra Bucșa au câștigat finala B a probei masculine de 8 plus 1 rame, după o bătălie strânsă cu alte două echipaje. Ei s-au clasat pe poziția a 7-a în ierarhia finală, cu 0,81s mai buni decât neozeelandezi și 2,22s față de lituanieni.
Barca masculină de 8 plus 1 rame a României la CM 2026 Foto: FR Canotaj/Balint Czucz
Într-un interval de aproape 3 ore au lăsat deoparte dezamăgirea de după semifinalele de dimineață, când au ratat calificarea în finală pentru numai 33 de sutimi de secundă în favoarea Italiei. Cu o zi înainte, depășiseră cu bine seriile desfășurate într-un sistem inedit, la contratimp, pentru a egaliza pe cât posibil șansele competitorilor în fața provocărilor aduse de vreme și împărțirea pe culoare.
La ediția de anul trecut a Mondialelor, cea de la Shanghai, barca masculină de 8 plus 1 s-a clasat pe locul 2 în finala B, poziția a 8-a per total.
Ultima zi de competiție la Campionatele Mondiale, ultimele șanse la medalii pentru români
ȘTIREA INIȚIALĂ. Ultimele două finale, ultimele șanse la medalii pentru delegația României în cadrul Campionatelor Mondiale de pe canalul Bosbaan – 8 plus 1 rame feminin și 8 plus 1 rame mixt.
În prima probă, Cristina Drugă, Geanina Juncanariu, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Magdalena Rusu, Amalia Chelaru, Adriana Adam, Simona Radiș și Victoria Petreanu (cârmaci), vor lua startul în finala programată la ora 14:52.
Ele vor evolua pe culoarul 5, între SUA – 4 și Noua Zeelandă – 6. Pe primele trei linii, cele mai ferite de capriciile canalului se vor afla, în ordine, Țările de Jos, Canada și Marea Britanie.
Seriile s-au derulat într-un sistem inedit, de contratimp, ca la ciclism, bărcile plecând la distanță de un minut una de alta, timpii fiind înregistrați separat. România a avut al doilea timp din seria a doua, asigurându-și prezența în ultimul act în mod direct.
În 2025, la Mondialele de la Shanghai, echipajul tricolor a cucerit medalia de argint, în urma adversarelor olandeze și înaintea celor britanice. În 2022 și 2023 deveneau campioane ale lumii.
A doua finală cu prezență tricoloră este cea de 8 plus 1 rame mixt, de la ora 16:08, în care România contează pe Cristina Drugă, Amalia Chelaru, Adriana Adam, Florin Lehaci, Cosmin Pleșescu, Ciprian Tudosă, Ștefan Berariu, Simona Radiș și Victoria Petreanu (cârmaci).
8 plus 1 mixt se află la a doua prezență în programul mondial, la ediția inaugurală, cea de anul trecut, „tricolorii” intrând în istorie drept primii campioni ai probei la CM.
Înaintea ultimei zile de concurs, bilanțul tricolor este de o distincție de aur, cucerită la dublu rame de Adriana Adam și Simona Radiș. Anul trecut, au fost șase medalii, două de aur și patru de argint.
România la Campionatele Mondiale 2026
- Feminin
- Schi simplu » Bianca Ifteni - locul 2 în finala C (14 la general)
- Dublu rame » Adriana Adam, Simona Radiș - locul 1, medalie de aur
- Dublu vâsle » Mariana Dumitru, Alexandra Ungureanu - locul 5 în finala C (17 la general)
- 4 rame » Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Magdalena Rusu, Geanina Juncanariu - locul 4
- 4 vâsle » Roxana Anghel, Gabriela Tivodariu, Andrada Moroșanu, Iulia Bălăucă - locul 5
- 8 plus 1 rame » Cristina Drugă, Geanina Juncanariu, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Magdalena Rusu, Amalia Chelaru, Adriana Adam, Simona Radiș, Victoria Petreanu (cârmaci)
- Masculin
- Schif simplu » Mihai Chiruță
- Dublu rame » Ștefan Berariu, Florin Lehaci - locul 5
- Dublu vâsle » Andrei Cornea, Marian Enache - locul 6 în finala B (12 la general)
- 4 rame » Cosmin Pleșescu, Leontin Nuțescu, Andrei Vatamaniuc, Ciprian Tudosă - locul 5
- 4 vâsle » Mihăiță Țigănescu, Alexandru Gherasim, Florin Horodișteanu, Ioan Prundeanu - locul 6 în finala B (12 la general)
- 8 plus 1 rame » Claudiu Neamțu, Mateus Cozminciuc, Mugurel Semciuc, Andrei Mândrilă, Constantin Adam, Sergiu Bejan, Florin Arteni, Fabrizio Scripcariu, Rucsandra Bucșa (cârmaci)
- Mixt
- 8 plus 1 rame » Cristina Drugă, Amalia Chelaru, Adriana Adam, Florin Lehaci, Cosmin Pleșescu, Ciprian Tudosă, Ștefan Berariu, Simona Radiș, Victoria Petreanu (cârmaci)
- Dublu vâsle » Andrei Cornea, Andrada Moroșanu
{{text}}